Conference Proceedings
M. Brocchini, D.H. Peregrine
Kazuo Nadaoka, Osafumi Ono
C.C. Bird, D.H. Peregrine
Winyu Rattanapitikon, Tomoya Shibayama
Henrik Kofoed-Hansen, Jorgen H. Rasmussen
L.H. Krueger, N. Booij, Ij. G. Haagsma
J.H. Andorka Gal, L.H. Holthuijsen, J.C.M. de Jong, A.T.M.M. Kieftenburg
Per A. Madsen, Yasser Eldeberky
Li Li, Robert A. Dalrymple
Nobuhito Mori, Nobuhisa Kobayashi
James T. Kirby, Uday Putrevu, Tuba Ozkan-Haller
Uday Putrevu, James T. Kirby, Joan Oltman-Shay, H. Tuba Ozkan-Haller
F.E. Sancho, I.A. Svendsen
Joao A. Santos, D.H. Peregrine
Jayaram Veeramony, Ib A. Svendsen
Ole R. Sorensen, Per A. Madsen, Hemming A. Schaffer
Brian A. O'Connor, Shunqi Pan, John Nicholson, Neil MacDonald, David A. Huntley
Douglas L. Kennedy, Daniel T. Cox, Nobuhisa Kobayashi
Jens Kirkegaard, Henrik Kofoed-Hansen, Berry Elfrink
Hakeem K. Johnson, Sanne Poulin
Yu-xiu Yu, Ning-chuan Zhang
Michael Brorsen, Jacob Helm-Petersen
Aimin Shi, Michelle H. Teng
Daniel T. Cox, Nobuhisa Kobayashi
Hitoshi Tanaka, Hiroto Tamaji, Ahmad Sana
Nguyen The Duy, Tomoya Shibayama, Akio Okayasu
L. Cavaleri, L.H. Holthuijsen
Yoshio Hatada, Masataka Yamaguchi
Francoise Becq, Michel Benoit, Philippe Forget
Fernando J. Mendez, Inigo J. Losada, Robert A. Dalrymple, M.A. Losada
Hitoshi Nishimura, Moon-Su Kwak
Susumu Kanayama, Hitoshi Tanaka, Nobuo Shuto
Stephan T. Grilli, Jesper Skourup
Masahiko Isobe, Samir Abohadima
Mauricio F. Gobbi, Andrew B. Kennedy, James T. Kirby
L. Shemer, Haiying Jiao, E. Kit
Paul de Haas, Maarten Dingemans
Serdar Beji, Kazuo Nadaoka
Richard R. Simons, Ruari D. Maciver
Eko Santoso, David Hanslow, Peter Nielsen, Kevin Hibbert
Jacco Groeneweg, Jurjen A. Battjes
D.H. Peregrine, O. Bokhove
Arun Chawla, James T. Kirby
Klaas T. Kouwman, Piet Hoekstra
Takao Yamashita, Hiroshi Yashioka, Shigeru Kato, Lu Ming, Chikara Shimoda
K.A. Haas, I.A. Svensen, M.C. Haller
Masamitsu Kuroiwa, Hideaki Noda, Yuhei Matsubara
Hisamichi Nobuoka, Nobuo Mimura, Hajime Kato
Norio Hayakawa, Tokuzo Hosoyamada, Shigeru Yoshida, Gozo Tsujimoto
Koji Kawasaki, Koichiro Iwata
Andreas Kortenhaus, Hocine Oumeraci
Soren Peter Kjeldsen, Pierre Bonmarin, Michael G. Skafel, William M. Drennan
Qun Zhao, Katsutoshi Tanimoto
N.W.H. Allsop, N. Durand, D.P. Hurdle
Marcos H. Gimenez, Carlos R. Sanchez-Carratala, Josep R. Medina
Ralf Kaiser, Hanz D. Niemeyer
J. Monbaliu, C.S. Yu, P. Osuna
Kozo Okada, Yasushi Suzuki, Yoshihiro Utsunomiya, Yoshihiro Watanabe
Carlos Pita, Fernando Abecasis
Carlos R. Sanchez-Carratala, Marcos H. Gimenez
Rodney J. Sobey, Leah S. Orloff
Zhou Liu, Hans F. Burcharth
Julien de Rouck, Raf Verdonck, Peter Troch, Luc Van Damme, Flemming Schlutter, John de Ronde
Joel R. Rathbun, Daniel T. Cox, Billy L. Edge
Tetsuya Hiraishi, Katsuya Hirayama
T.B. Johannessen, C. Swan
Merrick C. Haller, Uday Putrevu, Joan Oltman-Shay, Robert A. Dalrymple
Thomas Jensen, Peter Sloth, Vagner Jacobsen
Weon Me Jeong, Kil Seong Lee, Woo Sun Park
Jiin-Jen Lee, Ching-Piau Lai, Yigong Li
Takayuki Nakamura, Satoshi Morita
Ying-Keung Poon, Frederic Raichlen, James Kimo Walker
J.A. Zwamborn, F. Di Castro, M. Radomir, J.T.M. van Doorn
Jang-Won Chae, Weon Mu Jeong
Chien-Kee Chang, Chung-Ching Chien, Hsiang-Maw Tzeng
P.P. Gunaratna, P. Justesen, D.S. Abeysirigunawardena, H-J Scheffer
Hiroya Kinoshita, Hideki Hoshi, Youichi Atsumi, Shin-ichiro Sekiguchi, Toshihiko Yamashita
M. Mizuguchi, H. Matsutate
Satoshi Nakamura, Nicholas Dodd
A.R. Van Dongeren, I.A. Svendsen, U. Putrevu
John R. Headland, Ying-Keung Poon
E.P.D. Mansard, T. Faure, K. MacIntosh
Noriaki Hashimoto, Toshihiko Nagai, Masanobu Kudaka
Rafael Canizares, Henrik Madsen
Sigurdur Sigurdarson, Gisli Viggosson, Sigtryggur Benediktsson, Sigurdur Einarsson, Omar Bjarki Smarason
K.C. Ander Chow, Charles P. Fournier, P.F. Ma, W.Y. Shiu
Jim W. Hall, John P. David, David I. Blockley
J.S. Schoonees, L. Lenhoff, A.J. Raw
Piotr Wilde, Kazimierz Szmidt, Eugeniusz Sobierajski
Deborah J. Wood, D. Howell Peregrine
Per Roed Jakobsen, Ida Broker, Jesper Holt Jensen, Ann Skou, Sanne Poulin
Mads Peder Jorgensen, Peer Skaarup, Karsten Mangor, Jorgen Juhl
Sadamitzu Akeda, Yasushi Yamamoto, Katsutoshi Kimura, Kenji Yano
Holger Schuttrumpf, Andreas Kortenhaus, Hocine Oumeraci
Adam Bezuijen, Gerard A.M. Kruse
Jeppe Blak-Nielsen, Helge Gravesen, Niels Lykkeberg
M. Klein Breteler, K.W. Pilarczyk, T. Stoutjesdijk
Theo Stoutjesdijk, Mark Klein Breteler, Hans Johanson
Bjarne Buchmann, Jesper Skourup, David L. Kriebel
Masahiro Ito, Yuitch Iwagaki, Hiroshi Murakami, Kenji Nemoto, Masato Yamamoto, Minoru Hanzawa
Peter Troch, Julien De Rouck
William G. McDougal, Norimi Mizutani, Ayman M. Mostafa
J.H. Loveless, D. Debski, A.B. MacLeod
Ryuichi Nishi, Takaaki Uda, Michio Sato, Masakazu Wakita, Yasuro Ohtani, Takahiro Horiguchi
J.A. Zyserman, I. Broker, H.K. Johnson, K. Mangor, K. Jorgensen
Jan van de Graaff, Henk Steetzel, Bram Bliek, Hans de Vroeg
Asuncion Baquerizo, Miguel A. Losada
Cesar Vidal, Inigo J. Losada, Francisco L. Martin
S.J. Wyllie, D.B. Lord, I.F.W. Jayewardene, T. Young
Paul B. Sayers, N. William H. Allsop, Alan A. Hill
S. Pillay, D. Phelp, A. Bartels
T. Hald, A. Torum, T. Holm-Karlsen
J.K. Vrijling, Ir. G. van Oord
Shoji Kunitomi, Hajime Mase, Tomotsuka Takayama
Cristina Lopez, Miguel A. Losada, Nobuhisa Kobayashi
George F. Turk, Jeffrey A. Melby
D. Phelp, A. Holtzhausen, J. Melby
Robert Booij, Wim S.J. Uijttewaal, Patrick van Os, Harry L. Fontijn, Jurjen A. Battjes
Yoshiharu Matsumi, Akira Kimura, Kenichi Ohno
Rodolfo Silva, Georges Govaere, Francisco Martin
W.H. Tutuarima, K. d'Angremond
L. Franco, M. de Gerloni, G. Passoni, D. Zacconi
P. Frigaard, H.F. Burcharth, J.P. Kofoed
Alberto Lamberti, Luca Martinelli
Shigeo Takahashi, Muneo Tsuda, Kojiro Suzuki, Ken-ichiro Shimosako
Stuart R. Seabrook, Kevin R. Hall
A. Sanchez-Archilla, F. Rivero, X. Gironella, D. Verges, M. Tome
S.C. van der Biezen, J.A. Roelvink, J. van de Graaff, J.T.M. Schaap, L. Torrini
Hendrik Bergmann, Hocine Oumeraci
N.W.H. Allsop, M. Calabrese
David Kriebel, Charles Sollitt, William Gerken
Janice McKenna, William Allsop
Marcel R.A. van Gent, Henk F.P. van den Boogaard
H.G. Voortman, H.K.T. Kuijper, J.K. Vrijling
Hans F. Burcharth, John Dalsgaard Sorensen
Yoshimi Goda, Hiroshi Takagi
Shohachi Kakuno, Masao Endoh, Yiming Zhong, Takaaki Shigematsu, Kazuki Oda
Katsutoshi Kimura, Yuzo Mizuno, Michifumi Hayashi
M. Muttray, H. Oumeraci, K. Shimosako, S. Takahashi
R.J. Cox, P.R. Horton, S.H. Bettington
Mogens Hebsgaard, Peter Sloth, Jorgen Juhl
Tetsuya Hiraishi, Haruhiro Maruyama
John B. Herbich, Abdel-Fattah Elfiky, Gamal H. Elsaeed
Rob Steijn, Dano Roelvink, Dick Rakhorst, Jan Ribberink, Jan van Overeem
Luis Teixeira, Juan Montana, Miguel Losada
Ruben D. Kos'yan, Igor S. Podymov, Sergey Yu. Kuznetsov
Troels Aagaard, Brian Greenwood, Jorgen Nielsen
Daniel M. Hanes, Eric D. Thostenson, Yeon-Sihk Chang, Craig Conner, Chris E. Vincent
Berry Elfrink, Domenico Accetta, Berenice Motta Vargas, Wagner Santos Scisinio Dias
Henk J. Steetzel, Hans de Vroeg, Leo C. van Rijn, Jean-Marie Stam
John P. Ahrens, Edward B. Hands
Robert A. Dalrymple, Andrew B. Kennedy, James T. Kirby, Qin Chen
Stefan Aarninkhof, Claire Hinton, Kathelijne Wijnberg
J.J. Williams, P. Bell, L.E. Coates, A.E. Davies, P.J. Hardcastle, J.D. Humphery, S.P. Moores, L.C. van Rijn, P.D. Thorne, K. Trouw
Y. Chatelus, I. Katopodi, M. Dohmen-Janssen, J.S. Ribberink, P. Samothrakis, B. Cloin, J.C. Savioli, J. Bosboom, B.A. O'Connor, R. Hein, L. Hamm
C. Marjolein Dohmen-Janssen, Gizella van der Hout, Jan S. Ribberink
R.L. Koomans, R.J. de Meijer, L.B. Venema
Martijn Onderwater, Dano Roelvink, Jan ver de Graaff
Satoshi Takewaka, Isao Irie, Masahiro Uchida, Hirokazu Sakamoto, Nobuyuki Ono
Cees van Rhee, Adam Bezuijen
Akira Mano, Shigenori Suzuki
Shintaro Hotta, Katsumori Hatanaka, Hiroyoshi Tanaka, Kiyoshi Horikawa
Shintaro Hotta, Katsumori Hatanaka, Hiroyoshi Tanaka, Kiyoshi Horikawa
Leszek M. Kaczmarek, Rafal Ostrowski
Judith Bosboom, Gert Klopman, Ad Reniers, Marcel J.F. Stive
D.L. Foster, A.J. Bowen, A.E. Hay
Ole Secher Madsen, Paulo Salles
Jose A. Jimenez, Agustin Sanchez-Arcilla, German Rodriguez
Kelly L. Rankin, Michael S. Bruno, Richard I. Hires
Erik Van Wellen, Andrew J. Shadwick, Mark Lee, Brian Baily, John Morfett
Ichiro Deguchi, Masanobu Ono, Susumu Araki, Toru Sawaragi
Mohamed Dabees, J. WIlliam Kamphuis
Hans Hanson, Magnus Larson
Giovanna Vittori, Huib de Swart, Paolo Blondeaux
Magnus Larson, Randall A. Wise
Mark D. Orzech, Nobuhisa Kobayashi
Bart T. Grasmeijer, Leo C. van Rijn
Daniel J. Leggett, Jeremy P. Lowe, Nicholas J. Cooper
Nathaniel G. Plant, Rob A. Holman
Bradley D. Johnson, Nobuhisa Kobayashi
K. Todd Holland, Asbury H. Sallenger, Britt Raubenheimer, Steve Elgar
D.P. Horn, T.E. Baldock, A.J. Baird, T.E. Mason
H.H. Hwung, K.S. Hwang, W.S. Chiang, C.F. Lai
Marek Symytkiewicz, Ryszard B. Zeidler, Grzegorz Rozynski, Marek Skaja
A. Falques, D. Calvete, H.E. de Swart, N. Dodd
C.R. Worley, T.C. Lippmann, J.W. Haines, A.H. Sallenger
B. Boczar-Karakiewicz, W. Romanczyk, J.L. Bona, E.B. Thornton
Robert J. Nicholls, Magnus Larson, Michele Capobianco, William A. Birkemeier
Vicente Gracia, Jose A. Jimenez, Agustin Sanchez-Arcilla, Jorge Guillen, Albert Palanques
Claire Hinton, Robert J. Nicholls
Grzegorz Rozynski, Zbigniew Pruszak, Tomasz Okroj, Ryszard Zeidler
Volker Barthel, Ulrich Zanke
Ioan Nistor, Tomoya Shibayama
Morteza Kolahdoozan, Roger A. Falconer, Yiping Chen
L. Hamm, H. Hanson, M. Capobianco, H.H. Dette, A. Lechuga, R. Spanhoff
Christian Laustrup, Holger Toxvig Madsen
Jose C. Santas, Jose M. Medina, Alejandro Caballero, Adolfo Uriarte, Vecente Esteban
Massimo Tondello, Piero Ruol, Mauro Selavo, Michele Capobianco
S.W. Marsh, R.J. Nicholls, A. Kroon, P. Hoekstra
Brian P. Joyner, Margery F. Overton, John S. Fisher
Takaaki Uda, Hiroshi Yamagata, Ken-ichi Katoh, Naohiro Akamatsu
Shigenobu Tanaka, Koji Yamamoto, Hitoshi Ito, Toshiharu Arisawa, Toshimitsu Takagi
G. Masselink, C.B. Pattiaratchi
Naoki Itabashi, Takaaki Uda
R.B. Nairn, K.J. MacIntosh, M.O. Hayes, G. Nai, S.L. Anthonio, W.S. Valley
Oscar Ferreira, Rui Taborda, J. Alveirinho Dias
P.H.A.J.M. van Gelder, J.K. Vrijling
Dano Roelvink, Alain Boutmy, Jean-Marie Stam
Peter Ruggiero, George Kaminsky, Nathaniel Plant
Gisli Viggosson, Sigurdur Sigurdarson, Bjorn Kristjansson
R. Medina, M.A. Losada, P. Lomonaco, A. Baquerizo
Owen W. Callard, William R. Dally, Kathy FitzPatrick
Thomas O. Herrington, Michael S. Bruno, Majid Yavary, Kelly L. Rankin
Rajesh Srinivas, R. Bruce Taylor
U. Abels, H. Kunz, G. Ragutzki, H.-J. Stephan
Andrew M. Driscoll, Tom Foster, Claus Pedersen, Palle Mikkelsen, Yukimitsu Tateishi
J. Galofre, F.J. Montoya, R. Medina
Ulf Anderskouv, Hanne Bach, Dan B. Haslov, Karsten Mangor
Jentsje W. van der Meer, Harry de Looff, Peter C.G. Glas
R.C. Coppoolse, J.S. Schoonees
Klavs Hogh, Iris Buxbom, Trine Borum Bojsen
A.K. Theron, J.S. Schoonees
Kazumasa Katoh, Hidetoshi Kume, Keiji Kuroki, Junzo Hasegawa
Motono Ichio, Naruse Susumu
J.M. van Noortwijk, P.H.A.J.M. van Gelder
James M. Buick, Tariq S. Durrani
S.A. Luger, J.S. Schoonees, G.P. Mocke, F. Smit
Nobuo Mimura, Mitsuhiro Tsukada, Masaharu Suzuki
B. Raubenheimer, R.T. Guza, Steve Elgar
Takaaki Minamimura, Masaki Niiyama, Takao Akutu, Kenji Yano, Toshihiko Yamashita
G.A. Hamill, J.A. McGarvey, P.A. Mackinnon
Lars Kirkegaard, Mogens Hebsgaard, Ole Juul Jensen
Kojiro Suzuki, Shigeo Takahashi, Yoon-Koo Kang
Wataru Kioka, M. Akter Mossain, Kenji Kashihara
German Rodriguez, C. Guedas Soares, E. Perez Martell, J.C. Nieto